Barbara Wood – Ulica rajskich dziewic

11749771_805345082897706_2056678264_nBardzo dobra książka. Bardzo.

Przedstawia historię rodu Raszidów. Jest ciekawa, dokładna a zarazem przejrzysta. Najważniejszą rolę pełnią urywane wątki – poruszony zostaje temat, ale czasem brakuje jasnej odpowiedzi, którą poznajemy dopiero w kolejnych rozdziałach. Niby zwykły zabieg, ale doskonale przeprowadzony. Dobre powiązanie starych wydarzeń z nowymi. Dzięki temu książka, mimo dużej ilości wydarzeń, jest spójna.

Poznajemy historię rodziny oraz jej członków. Postacie przedstawione są w taki sposób, że stają się bliscy dla czytelnika. Mamy poczucie, że żyjemy wśród nich.

Doskonale przedstawiona kultura Egiptu na tle wydarzeń historycznych. Obrzezanie (oraz różnice w okolicznościach jego przeprowadzenia ze względu na płeć dziecka), aranżowanie małżeństw (najpierw poznasz męża, miłość przyjdzie później), surowość prawa w stosunku do kobiet. To nadzwyczajne jak dużo dowiedziałam się o kulturze i obyczajach wielowyznaniowego Egiptu po lekturze jednej książki.

Według mnie książka jest doskonała. Czytałam ją z zaciekawieniem. Ciekawe zakończenie – mamy wrażenie, że wiemy jak się skończy, a tu nagle okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Zastanawiałam się co by było gdyby ojciec nie był tak dobry. Gdyby nie pozwolił córce tańczyć? Nie pozwolił siostrze wrócić? Nie przyjąłby swojej córki po wygnaniu? Może to pomysł na alternatywną historię…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Barbara Wood – Ulica rajskich dziewic

  1. ~Gosia B pisze:

    Czytałaś moją recenzję, więc wiesz, że mi się równie książka podobała. Faktycznie, można z niej wynieść naprawdę dużo wiedzy na temat życia w Egipcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>